Nutnost mít stejného dodavate a výkupce pro danou LDS

Úvodní stránka Fóra Otázky a odpovědi Nutnost mít stejného dodavate a výkupce pro danou LDS

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Autor
  Příspěvky
 • #1316
  redaktor
  Moderátor

  Jsme distributoři LDS, do které máme zapojenou naši FVE. Ve včerejším semináři nám bylo řečeno, že z důvodu zrušení kompenzačních EANů je nutné mít stejného dodavatele i výkupce pro danou LDS.

  Můžu se zeptat na základě kterého právního předpisu je to takto stanovené?

  V současnosti již máme uzavřené smluvní vztahy, kde je rozdílný subjekt dodavatele i výkupce. Jak tedy situaci vyřešit?

   

  #1317
  redaktor
  Moderátor

  Toto není stanovené na základě žádného právního předpisu, protože použití kompenzačního OPM nebylo žádným právním předpisem podchyceno.

  Při použití kompenzačního OPM rozdělil provozovatel LDS spotřebovanou elektřinu v LDS mezi 2 obchodníky (jedna část na to co vyrobil a nepřeteklo a druhou část na to co byla zbylá spotřeba).

  Toto bylo možné, protože nebyla registrována OPM a provozovatel LDS mohl rozdělit sumu spotřeb dle uvážení (ničím ale nebylo podloženo, že toto může provádět).

   

  Po registraci všech OPM nezbývá v sumě neregistrovaných spotřeb dostatek energie, aby ji mohl provozovatel LDS rozdělit na části patřící různým obchodníkům, proto není možné kompenzační OPM použít. V důsledku toho musí být pro bilancování energie použito obchodní bilancování (obchodník vybilancuje dodávku a odběr v registrovaných OPM a zbytkové sumě na kterých je přihlášen) a aby k této obchodní bilanci mohlo dojít, musí ji provádět jeden subjekt nad určitou sadou OPM.

   

  V případě že máte jeden subjekt na výrobě a druhý na spotřebě je možné bilancování pouze nad tím na co obchodník „vidí“. Když je pouze u výrobního OPM vidí pouze dodávku a ne spotřebu a druhý obchodník vidí pouze spotřebu a žádnou dodávku.

  Je tedy možné částečné bilancování, s tím, že obchodník se přiřadí na odběrná místa, jejichž odběr je přibližně roven vaší dodávce, která nepřeteče do nadřazené sítě, ale nikdy se již nedostanete na to, že by Vám obchodník vykupoval vše co přeteče a nikdy Vám nedodával.

   

  Řešením je tedy to, domluvit se s vykupujícím obchodníkem, aby se přihlásil na OPM s přibližnou velikostí odběru Vaší výroby, která byla spotřebována a nepřetekla, určitě s ním ale musíte rozšířit smlouvu tak, aby byla možná i nějaká dodávka na spotřebu, protože to bilančně nemusí vyjít na nulu.

   

  Příklady:

   

  Obchodník vykoupí všechnu elektřinu, která nateče z výrobny do LDS, proto není přetoky nutné řešit.

  Příklad :

  Výrobna 1   vyrobí 15MWh,

  Výrobna 2   vyrobí   5MWh

  spotřeba v síti je    10MWh.

   

  Varianta 1

  Pokud na výrobně1 budete mít obchodníka1,

  na výrobně2                       obchodníka2

  a na všech spotřebách obchodníka3,

   

  pak obchodník1 zaplatí výkup za 15MWh,

  obchodník2 zaplatí                za 5MWh

  a obchodník3 po vás bude žádat zaplaceno za 10MWh.

   

  Varianta 2

  Pokud budete mít na výrobně1 obchodníka1

  a na výrobně2 a spotřebách obchodníka4,

   

  pak obchodník1 vykoupí 15 MWh

  a pokud budete mít s obchodníkem4 smlouvu o bilancování (v té je jak výkup, tak dodávka, aby byla stanovena cena výkupu obchodního přebytku i toho, když spotřebu výrobou nepokryjete), tak vám naúčtuje 5MWh spotřeby.

   

  Přetok mezi sítěmi nemá na toto bilancování žádný vliv a není tedy potřeba jej nijak brát v úvahu (proto na předávacím místě mezi soustavami ani není obchodník, protože tyto toky pouze utvářejí celkovou bilanci dané sítě), důležitý je jen ve smlouvě s nadřazeným distributorem kvůli rezervovanému výkonu.

   

  S pozdravem / Best Regards

  Jan Kobliha

  Specialista odboru Bilance elektřiny

  OTE, a. s.

  Sokolovská 192/79, 186 00 Praha 8

   

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.