Pravidla provozování

Úvodní stránka Fóra Otázky a odpovědi Pravidla provozování

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Autor
  Příspěvky
 • #1529
  redaktor
  Moderátor

  Máte představu o tom, jaký bude mít na tato vzorová pravidla vliv plánovaná novela EZ, popř.  nově plánovaný EZ (asi 2022)? Budou se muset zásadně aktualizovat ?

   

  Zatím „dočasně“ používáme odkaz na pravidla nadřazené soustavy – EG.D (E.ON).

  Naše logika je taková, že dokud stávající legislativa dočasně umožňuje nevlastní pravidla, tak vyčkáváme se změnou (připraveni a zakleknuti ve startovních blocích).

  Dík za Váš názor

  #1530
  redaktor
  Moderátor

  Jako zástupci ČAPLDS doporučujeme všem provozovatelům vydání vlastních pravidel dle vzoru ČAPLDS.

  Pravdou je, že tato pravidla plánujeme v budoucnu revidovat a pokud možno je zestručnit, aby mohli být skutečnou funkční podporou provozovatele LDS a byla přehledná i pro všechny energetické subjekty v rámci LDS .

   

  Pravidla nadřazeného distributora byla z historie vnímána na přechodnou dobu tří měsíců, než si provozovatel  LDS vytvoří vlastní pravidla. Protože výklad není jednoznačný, někteří provozovatelé mají převzatá pravidla na dobu neurčitou. Pravidla PPLDS nestanovují pravidla a povinnosti jenom pro účastníky trhu v LDS, ale i pro samotné provozovatele LDS. Plnění vyplývá z EZ a je závazné. Žádný z provozovatelů LDS není technicky ani administrativně schopen plnit veškeré požadavky vyplývající z pravidel regionálního distributora a vědomě tak porušuje plnění převzatých pravidel. Z tohoto důvodu je výhodnější používat vzorová pravidla ČAPLDS, kde nejsou všechny povinnosti provozovatele LDS plně převzaty.

   

  Z pohledu nového EZ jsou v navrhovaném znění vytvořena vzorová typová pravidla LDS dle rozsahu a charakteru LDS. Nepůjde tedy o schvalování pravidel PPLDS za každého jednotlivého provozovatele, ale za typ vzorových pravidel, ke kterým se provozovatel bude hlásit. Všichni budou mít povinně pravidla PPLDS, ale předpokládáme vytvoření jednodušších a srozumitelnějších pravidel dle typu LDS. Toto bude umožňovat až nový zákon. Sice vydání nového EZ je plánováno na konec tohoto roku, kdy bude připraveno i paragrafové znění, ale z praxe schvalování legislativy v ČR a nastávajících voleb lze reálně předpokládat zpoždění cca dva a více let. Do té doby doporučujeme využít stávající nestrukturovaná a obsáhlejší pravidla, která budou po vydání nového EZ nahrazena typovými pravidly.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.